Harmonogram dostępności pedagoga specjalnego Ważne telefony i adresy 10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Drogi Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu! Październik miesiącem dzieci z mutyzmem wybiórczym 16 Listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka Jak wspierać nastolatka w trudnościach? Twoje dziecko bezpieczne w sieci Światowy Dzień Świadomości Autyzmu „Młode głowy” -  Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo Higiena cyfrowa uczniów w czasie wakacji Kiedy dziecko uczy się najchętniej i dlaczego właśnie wtedy? Jak efektywnie uczyć się w domu?

Pedagog specjalny

Październik miesiącem dzieci z mutyzmem wybiórczym

Dziecko lub osoba dorosła z mutyzmem wybiórczym najczęściej swobodnie rozmawia w domu, ale milczy lub nie rozmawia swobodnie w przedszkolu, szkole czy w innych sytuacjach społecznych. Zaburzenie najczęściej rozpoczyna się między drugim, a piątym rokiem życia i powinno być diagnozowane już po miesiącu milczenia     w danym miejscu. Niestety często jest diagnozowane dopiero w szkole podstawowej w wieku 8-12 lat. Dziecko    z mutyzmem wybiórczym może w ogóle nie odzywać się do nauczycieli, rówieśników lub mówić tylko do wybranych osób. Niektóre dzieci z mutyzmem wybiórczym mają problemy z  jedzeniem na terenie szkoły              i korzystaniem z toalety. Zazwyczaj nie mają trudności dydaktycznych, a często, w sytuacjach gdy mowa nie jest wymagana, mogą odnosić sukcesy szkolne. Z mutyzmu wybiórczego się nie wyrasta, ale trzeba nad nim pracować! Dzieci z mutyzmem wybiórczym często mają inne zaburzenia lękowe. Zazwyczaj są w normie intelektualnej. Pozostawione bez pomocy są narażone na fobię społeczną, izolację i depresję. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie dotyczące powodu o przyczynę wystąpienia i zdiagnozowania mutyzmu wybiórczego! Powody i czynniki sprzyjające mogą być różnorodne.

Czynniki predysponujące:

• zaburzenia językowe, zaburzenia mowy
  • lękliwość, nadwrażliwość dziecka
  • nieśmiałość lub mutyzm występujący w rodzinie
  • choroby psychiczne występujące w rodzinie, szczególnie zaburzenia lękowe

Czynniki wywołujące:

• separacja od rodziców, utrata bliskiej osoby i inne negatywne doświadczenia dziecka np. zgubienie się w sklepie, zostawienie pod opieką innej osoby niż rodzice
  • częste przeprowadzki i migracja
  • rozpoczęcie przedszkola lub szkoły
  • świadomość niedoskonałości mowy
  • prześladowanie lub inne negatywne reakcje ze strony otoczenia

Czynniki podtrzymujące:

• negatywne wzmacnianie mutyzmu przez zwiększoną uwagę i rozczulanie się nad dzieckiem
  • brak odpowiedniej interwencji
  • pogodzenie się z mutyzmem dziecka
  • zdolność do przekazania prawie każdej informacji niewerbalnie
  • izolacja geograficzna lub społeczna
  • rodzina należąca do mniejszości etnicznej bądź językowej
  • negatywny model komunikacji w rodzinie

W miejscach publicznych, szkole czy przedszkolu, dziecko z mutyzmem jest w sytuacji stresowej i często występują  zachowania takie jak:

• problem dziecka z nawiązaniem kontaktu wzrokowego
  • nie uśmiechają się, mają „kamienną twarz”, nie zdradzającą żadnych emocji
  • trudno jest im powiedzieć „cześć”, „do widzenia”, „dziękuję”
  • wydaje się, że są niekulturalne, ale nie robią tego celowo
  • czują duży niepokój, gdy są zmuszane do mówienia
  • mogą ssać palce, obgryzać paznokcie, dotykać włosy lub gryźć rękaw bluzki
  • mogą być nadwrażliwe na dotyk, zapach, dźwięki z otoczenia lub tłum ludzi
  • mają niskie poczucie własnej wartości
  • mogą być perfekcjonistami
  • nie lubią zmian, szczególnie tych które są zaskoczeniem
  • nie lubią być w centrum uwagi

Każdy z nas pewnie zastanawia się jak zachować się w sytuacji, gdy zorientujemy się,

że dziecko może mieć zaburzenia pod postacią mutyzmu wybiórczego. Kilka wskazówek:

• Nie zmuszaj dziecka do mówienia i nie zawstydzaj, jeśli nie jest w stanie rozmawiać w danej chwili
  • Traktuj dziecko tak samo jak inne dzieci – nie skupiaj na nim swojej uwagi
  • Nie karz dziecka za brak mowy, nie bądź sfrustrowany, jeśli dziecko nie mówi
  • Nie zadawaj otwartych pytań, zmień je na pytania zamknięte tak aby dziecko mogło kiwnąć głową tak lub nie
  • Postaraj się unikać kontaktu wzrokowego
  • Jeśli dziecko się odezwie – ukryj swoje zdziwienie. Zachowuj się normalnie

Pamiętaj!

Milczenie dziecka nie wynika z uporu, manipulacji czy osobistej niechęci dziecka do Ciebie, ale jest spowodowane silnym lękiem. Każde dziecko z mutyzmem wybiórczym pragnie mówić! Doceń każdą próbę porozumiewania się dziecka z Tobą i uważaj to za indywidualny sukces lecz nie pokazuj tego zbyt okazale – normalność w zachowaniu, także będzie „lekiem” !